Lizbon

GeziBilgisi.com sitesinden
Atla: kullan, ara

Lizbon'da bir Yokuşçıkaran

KISACA

Lizbon (Portekizce: Lisboa) Atlantik okyanusu kıyısında olmasına karşın herşeyiyle bir Akdeniz ülkesi olan Portekiz'in başkenti ve en büyük kentidir. Kentte yaşayan kişisayısı 550 bin olsa da, bu sayı yakın çevresiyle birlikte 3 milyonu bulur.İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu kentlerden olan Lizbon, sıcakkanlı yaşayanları ile Türk gezginlerin yabancılık duygusu çekmeden tadına varabilecekleri bir kenttir.

Bakımsız evlerin sıralandığı şirin Bairro Alto sokakları, Arap yapı tarzının hala etkilerinin gözlemlendiği Alfama kentbölümü, sokaklarında 1970'lerden kalmış görüntüsü veren giyim satışyerleri, deniz ürünlerinin güzel şaraplarla sunulduğu pahalı olmayan aşevleri ile Avrupa'nın en sevimli başkentlerinden birisidir. Tadına vararak 3 gün geçirilebilirsiniz.

Lizbon’u gezip görmek için en iyi dönem nisan, ekim ayları arasıdır.

Batı Avrupa'nın en eski kenti sayılan kent, Atlantik denizi kıyısındaki tek başkent olmasıyla da değişiktir. Kent deniz kıyısında olsa da, birçok Avrupa kenti gibi "denize sırtını dönmüştür" denebilir. Yakın zamana dek deniz kıyısı yalnızca liman olarak kullanılmıştır. Son yıllarda bu durum değişmeye başlamış, kıyıda artık kullanılmayan rıhtımlarda yeni aşevleri, biraevleri, müzik eğlence yerleri açılmıştır. Kentin yanından neredeyse İstanbul boğazı kadar geniş olan Tejo ırmağı geçer (karşıyakası ormanlık olan, pek deniz taşıtı akışı olmayan bu ırmağın genişliği dışında İstanbul boğazına benzerliği yoktur).


Özellikleri

  • Sevimli sokakları
  • Balık ürünlerinin bolca bulunduğu aşevleri
  • Geniş bir Türk İznik derlemesi olan Gülbenkyan müzesi

GİTMEDEN HAZIRLIK

Vize

Portekiz öteki Avrupa Birliği (AB) üyeleri gibi Türklere vize uygulamaktadır. Türkiye'nin bazı ülkelere uyguladığı "vize"nin tersine AB vizesi (daha doğrusu "Shengen vizesi") varış havaalanında alınamaz. Vize, yolculuğa başlamadan önce Türkiye'deki Portekiz konsolosluklarından alınmalıdır. AB kurallarına göre vize, varış yeri ülkesinin konsolosluğundan alınmalıdır. Başka deyişle, Almanya'dan alınmış AB vizesi ile Portekiz'deki bir havaalanından giriş yapmaya çalıştığınızda sorun çıkabilir.

Nasıl Gidilir

Gezi Kuruluşu Düzenlemesi ("tur") ile

Yolculuk biletleri, konaklama gibi konularda gerekli yerayırtımlarını kendiniz yaparak gezinizi kendiniz düzenleyebilirsiniz, ya da bu konuda hazır düzenlenmiş geziler (paket turlar) sunan gezi kuruluşlarının gezilerine katılabilirsiniz. Bu konuda bir yargıya varabilmenize yardımcı olabilecek Gezi Kuruluşlarınca Düzenlenmiş Geziler bölümünü okuyabilirsiniz.

Havayolu ile

YEME, İÇME

Aşevleri

Ederlerine göre yıldızların anlamları:

  • *** Başlangıç yemeği ile ana yemek 30-35 avro dolayında tutar.
  • ** Başlangıç yemeği ile ana yemek 20 avro dolayında tutar.
  • * Yemek 10 avro ya da daha az tutar.

Portekiz Yemekleri

  • Bota Alta (Deniz Ürünleri) Eder:** Nitelik:*** Ortam:***

Travessa Queimada 35/7. Tel: 213 427 959

Şirin bir Bairro Alto sokağında yeralan bu şirin aşevinde resmi bir ortam beklemeyin. Daracık kapısından içeri girdiğinizde birbirine olağandan yakın tahta masalar ve şirin bir ortam bulacaksınız. Yemekleri güzel, ederler uygun, şarapları yeterince iyidir. Eğer balığınıza limon sıkmayı seviyorsanız özellikle limon isteyin çünkü kendiliğinden getirmezler. Hatta istediğinizde biraz şaşırmış da görünebilirler...