Kurasao

GeziBilgisi.com sitesinden
Atla: kullan, ara
Kurasao bayrağı

Kurasao (Yerel dil olan Papiementu'da "Kòrsou", Hollandaca "Curaçao"), Karayip Denizinde, Küçük Antiller Adalar Topluluğunda bir adadır. Geçmişte [[Hollanda]'nın sömürgesi olan Kurasao, bugünlerde Hollanda Kırallığı'na bağlı bir "ülke"dir.

Bugünlerde iklimi, Türk mavisi denizi, kumsalları ile çekici bir gezme yeri olan Kurasao'nun geçmişi kölelikle ilgili acılarla doludur.

444 km2'lik yüzölçümü, 140.000 yaşayanı ile Hollanda'nın Karayipler'deki en büyük, en kalabalık adasıdır. Kişisayısının çoğu başkenti Willemstad'da yaşar. Bölgedeki öteki Hollanda adalarından Aruba'ya yakın, Saba, Bonaire, Ermiş Eustatius ile Ermiş Martin'e göreceli olarak uzaktır.

Köleliği en son bitiren ülkelerden Hollanda'nın, 1863 yılına dek Afrika'dan Amerika'ya olan köle taşımacılığında önemli bir aktarma yeri olmuştur. 20. Yüzyılın başında Venezüela'da petrol üretiminin artması, Venezuela rafinerilerinin yetersiz kalması sonucu Venezuela petrolünü işleyen rafinerilerden gelir kazanmıştır. Ancak sonradan Venezuela'nın kendi rafinerilerini arttırmasıyla bu alandaki önemi azalmıştır. Son yıllarda, gezginlere yönelik hizmetler ile kıyı bankacılığı alanlarının önemi artmıştır.